måndag 20 februari 2012

Upplyftande lördag

I lördags var det dags för serieomgång 2 i Tyngdlyftningsserien. Den här gången hade vi hemmamatch och tävlade "hemma" i MunktellArenan i Eskilstuna.
Vårt lag var mer förkylt, snorigt och hostigt än någonsin men vi bet ihop och gjorde en bra tävling. Vi samlade ihop 468poäng, faktiskt några få poäng mer än i förra omgången. Vi ligger kvar på vår andra plats i tabellen, dock en bra bit efter suveränerna Mosseberg som dunkade in 601 poäng (imponerande!) denna omgång och har ett enormt övertag över serien....desto mer tight och spännande är det nedåt i tabellen. Tillsamamns med oss är det Stockholms AK, Mariestads AK och Trelleborgs ABK som krigar om om de resterande tre platserna till finalen i maj. Det gäller att vi skärper till oss i de resterande två omgångarna för att knipa en finalplats!

Damer div 1omg 1234Totalt
1Mossebergs AK5216011 122
2Allmänna SK464468932
3Stockholms AK437458895
4Mariestads AIF393498891
5Trelleborgs ABK446413859
6Falu AK396389785
7Mariestads AIF 2384393777
8HAK/Greppet376392768
9Borlänge AK364355719
10Mockfjärds AK385297682


Själv så gjorde jag en helt okey tävling. Strulet med rycken fortsätter....fick denna gång 71 kg med mig i ryck (bommade tredje försöket på 75kg). Stötarna börjar stämma lite bättre, det blev 103kg i stöt denna gång. Gick på nytt Svenskt rekord, 112 kg i sista försöket men det var lite för tungt denna gång. Tredje gången gilt!? 
Mina resultat: 71kg i ryck - 103 kg i stöt - 174kg sammanlagt och 185,7 poäng.
Bilder och resultat från tävlingen hittar du på den uppdaerade hemsidan tyngdlyftning.net

1 kommentar:

  1. Tycker du o de andra kämpade på bra, den hostan var inte o leka med. // K Lantz

    SvaraRadera