måndag 29 april 2013

ASK till Lag SM final!

I helgen avgjordes serien när den fjärde och sista omgången gick av stapeln. ASK var inbjudna till Mariestad och tävlade, med ett ganska tryggt utgångsläge så kunde laget lyfta säkert och klara sig igenom tävlingen och uppfylla målet - att vara bland de fyra bästa lagen i serien.
Efter att all rapportering har kommit in och redovisats så kan vi konstatera att det räckte till en tredje plats i serien och finalplatsen är klar.
Alltså blir det Lag-SM final!!!
Damer seniorer div 11234Totalt
1Mossebergs AK5786776375742 466
2Stockholms AK5844705585502 162
3Allmänna SK5705365415052 152
4Mariestads AIF5285104915022 031
5Mockfjärds AK4154464544601 775
6Falu AK4364374254441 742
7Sandvikens AK4053954114241 635
8Sundbybergs TK4033913694411 604
9Mariestads AIF 24674032564491 575
10Landskrona AK3733064083181 405
       
       
Damer seniorer div 21234Totalt
1Borlänge AK3792663643801 389
2Sundsvalls AK2273224443611 354
3Trelleborgs ABK3232263313241 204
4Örebro KK1202053884121 125
5HAK/Greppet4291061593351 029
6Väsby AK281246284187998
7Kalmar AK4688194287930
8Kiruna AIF279122246123770
9Borås AK27630500581
10Stockholms AK 235101410492
11Upsala TK1570171162490
12Allmänna SK 234310300446
 
Finalen går i Örebro den 1-2 juni.... finns det möjlighet att rå på Mossebergarna!? ASK lag 2 blev tyvärr en blek historia på grund av många om och men under våren, men nästa år kommer vi att ha två starka lag som krigar genom hela serien.

Fjolårets Final-Lag Sara Seberg, Cilla Nilsson och Amanda Rydberg.

Inga kommentarer:

Skicka en kommentar